Wing Commander Charles Edgar PAYNE

459 RAAF Squadron

Service No. 164

Date of Birth: 20 Feb 1911

Place of Birth: CORRYONG, VIC

Date of Enlistment: 6 Dec 1933

Date of Discharge: 31 May 1946

Rank: Wing Commander

<<<<< >>>>>

Arriving at Berka to take over command on the evening of 2nd November 1944 was Wing Commander Charles Payne, another pre-war RAAF officer, he had been serving as a Flight Commander with 454 Squadron in Italy before his posting to No. 459 Squadron. He led the squadron until it disbanded in April 1945.

  • Facebook
  • YouTube

© 2018 - 454 and 459 RAAF Squadrons Association